Jakość życia w Polsce w 2015 roku. Wyniki badania spójności społecznej | Publikacje | GUS - Portal Informacyjny

Jakość życia w Polsce w 2015 roku. Wyniki badania spójności społecznej

Częstotliwość wydania
co kilka lat

Publikacja „Jakość życia w Polsce w 2015 r.” jest obszernym raportem analityczno-metodologicznym ze zrealizowanego w 2015 r. Badania spójności społecznej. W opracowaniu zawarte zostały pogłębione analizy dotyczące takich obszarów tematycznych, jak: ubóstwo, społeczna percepcja wykluczenia społecznego i dyskryminacji, styl życia, wartości i postawy wobec wybranych zachowań w przestrzeni społecznej, zaangażowanie religijne, kapitał społeczny i zaufanie oraz subiektywny dobrobyt.

Unikatowy charakter tego badania polega przede wszystkim na możliwości integracji danych dotyczących najważniejszych aspektów szeroko rozumianej jakości życia. Takie podejście pozwala nie tylko na uzyskanie kompleksowej oceny dobrobytu społecznego, lecz również stwarza możliwość prowadzenia pogłębionych analiz współzależności pomiędzy poszczególnymi jego aspektami oraz oceny stopnia kumulacji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych symptomów składających się na jakość życia, co ma szczególne znaczenie dla analiz zróżnicowań społecznych.

Wyniki Badania spójności społecznej były sukcesywnie prezentowane od jesieni 2015 r., zarówno w formie ogólnie dostępnych notatek informacyjnych, folderów, infografik GUS, jak również podczas wielu konferencji – krajowych i międzynarodowych. Publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce ma charakter opracowania analitycznego, uzupełnionego o opis stosowanych w analizie rozwiązań metodologicznych. Zdecydowano się na przedstawienie wybranych zagadnień, które nie są przedmiotem stałych badań i regularnych publikacji GUS, a mogą mieć szczególnie istotne znaczenie z punktu widzenia polityki społecznej i zainteresowania opinii publicznej.